DOLAR 31,2114 0%
EURO 33,8775 -0.04%
ALTIN 2.040,140,02
BITCOIN %
Ankara
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

194 okunma

Özer, BM konferansında konuştu: 9 milyon öğrenci sıfır atık eğitimi aldı

ABONE OL
19 Kasım 2022 11:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27’inci Taraflar Konferansı’nda (COP27) katılımcı ülkelere video mesajla hitap etti. Özer, Eğitim Bakanları oturumunda sunulan videodaki mesajında Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘İklim Değişikliği ve Çevre’ konularında yapmış olduğu ve ileriye dönük planladığı çok yönlü çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Birleşmiş Milletler raporunu anımsatan Bakan Özer, raporda dünyada yaşanan iklim değişikliği sonucunda 2030’a kadar küresel sıcaklığın bir buçuk derece artacağını söyledi. “İnsan yaşamını ve doğayı büyük risklerin beklediği bu süreçte tehlikeyi azaltmak, gelecek nesilleri korumak ve onlara temiz bir dünya bırakmak hepimizin en önemli vazifesidir” diyen Özer, şöyle konuştu:

“Bu bilinç ve sorumlulukla Millî Eğitim Bakanlığı olarak geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin daha temiz, daha yeşil ve daha sağlıklı bir çevrede yaşamalarını sağlamak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

SIFIR ATIK BİLİNCİ OLUŞTURUYORUZ
Türkiye’de okul öncesinden liseye kadar tüm kademelerdeki öğrencilerin çevre bilinci kazanmaları adına çalışıyoruz. İsraf ve tasarruf konularındaki hassasiyetlerinin gelişmesine, bu hususta bilgi, beceri ve tutumlarının oluşumuna katkı sunacak çalışmalar yürütüyoruz. Bakanlığımız çalışmaları kapsamında hayata geçirilen ve Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde yürütülen ‘Sıfır Atık’ projesiyle, öğrencilerimizin sıfır atık yaklaşımını benimsemelerini ve sürdürülebilir bir çevrede yaşamalarını sağlamak için çalışıyoruz.

29 bin 400 okulumuz ‘Sıfır Atık Belgesi’ ile sertifikasyon sürecini tamamlarken bin 325 okulumuzda ‘Sıfır Atık Kütüphanesi’ kuruldu ve 9 milyon öğrencimiz bu konuda eğitim aldı. ‘Çevre Dostu 1000 Okul’ projesi kapsamında ise inşa ettiğimiz okullarımızda öğrencilerimizin çevre bilincini yaşayarak öğrenmelerini sağlıyoruz. Bu kapsamda enerji ve su tüketiminin azaltılmasına ve yenilenebilir enerji sağlanmasına yönelik okullarımızda uygunluk durumuna göre çatı ya da bahçe güneş enerji santralleri kuruyor, doğalgaz altyapısı olan okullarımızda ısıtma kazan sisteminin dönüşümünü sağlıyor, yağmur suyunun bahçe sulamada kullanılması amacıyla depolama sistemleri yapıyoruz.

EKOLOJİK OKURYAZARLIK BECERİLERİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ
Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesinde genç nesillerin daha bilinçli olması için ortaokul düzeyinde öğretim programlarımızda çevre eğitimi ve iklim değişikliğine yer veriyoruz. Böylece öğrencilerimizin ekolojik okuryazarlık becerilerini artırmayı hedefliyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı, hazırladığımız ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’ ile bir adım öteye taşımayı istiyoruz. Söz konusu eylem planı kapsamında 2025 yılı sonu itibarıyla her tür ve seviyedeki öğretim programları, sürdürülebilir kalkınma doğrultusunda çevre ve iklim değişikliği konularına uyumlu hâle getirilecek. Öğretim programları ve eğitim materyallerinin çevre ve iklim değişikliği ile uyumunu değerlendiren bir envanter hazırlayacağız. Hazırlanan envanter raporu kapsamında ders kitaplarını da güncelleyeceğiz. Yaşanabilir bir dünya, eğitimle gelecektir. İklim değişikliği konusunda küresel düzeyde yapılacak çalışmalarla daha mutlu ve yaşanılabilir bir dünyanın temellerini de birlikte atmış olacağız. Ülkemiz bu konuda yapılan çalışmalarda her daim yer almış ve bundan sonra da yer almaya devam edecektir. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında bu oturuma katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş